Yazlık Temizliğinin Aşamaları Nelerdir?

Yazlık Temizliğinin Aşamaları Nelerdir?

Temizlik hayatımızın olmazsa olmazıdır. Özellikle ev temizliği kültürümüzde büyük önem taşır. Evlerin hijyeninin sağlanması çok önemlidir. Hijyenin yeterince sağlanmadığı evlerde hastalıkların kolayca bulaşması mümkündür. Özellikle mutfak ve banyo temizliği çok önemlidir. Yemek yapılan yerin hijyeni çok önemlidir. Anti bakteriyel temizlik maddeleriyle temizlenmesi gerekir. 

Yazlık temizliği diğer yerlerin temizliğine göre farklıdır. Yazlıklar genellikle iki üç katlı büyük evlerdir. Büyük evlerin temizliği daha detaylıdır ve uzun sürer. Yazlıkların aynı zamanda bodrumları da vardır. Bodrumların temizliği de kolay değildir. Özel bilgi ister. Bu nedenle yazlık temizliği için birden fazla temizlikçi kadın görevlendirilmelidir.

Yazlıkların aynı zamanda büyük bahçeleri de vardır. Bahçenin bakımıyla bahçıvanlar ilgileniyor olsa da bahçe mobilyalarının temizlenmesi gerekir. Yaz ve bahar ayları boyunca dışarıda duran mobilyalar sık sık kirlenir ve temizlenmeleri gerekir. Aynı zamanda havuz kenarında duran mobilyaların da temizliği önemlidir. Bu tarz mobilyalar özel temizleyicilerle temizlenmelidir. 
Yazlık evlerde balkonlar geniş yer kaplar. Özellikle ege bölgesinde yer alan yazlıklarda yaz balkonda geçer. 

 Yazlık Temizliğinin Aşamaları Nelerdir?

  • Yazlık temizliğine üst katlardan başlanır. Yatak odalarının yerleri süpürülür ve uygun yüzey temizleyicileriyle silinir. Camlar silinir. Odadaki eşyaların tozu alınır. 
  • Üst kattaki balkonlar temizlenir. Varsa panjurlar yıkanır. 
  • Üst katta bulunan banyo ve tuvaletler temizlenir. 
  • Çatı katı varsa orası temizlenir. 
  • Alt kata inilir ve salon temizliğine başlanır. Camlar silinir. Salonun yüzeyine uygun yüzey temizleyicisi ile yerler silinir. Eşyaların tozu alınır. Avizeler temizlenir. Perdeler yıkanıp tekrar takılır. Uygun olan eşyalar balkona çıkarılıp havalandırılır. 
  • Mutfak temizliğine başlanır. Mutfak temizliği yazlık temizliğinde önemlidir. Mutfaklar en hijyenik olması gereken yerlerdir. Mutfak tezgâhı dikkatle anti bakteriyel yüzey temizleyicisiyle temizlenir. Mutfak dolapları silinir. Eğer isteniyorsa dolapların içindeki eşyalar çıkarılarak tekrar yerleştirilir. Beyaz eşyaların temizliği yapılır. 
  • Diğer banyo ve tuvaletlerin temizliği yapılır. Banyo ve tuvalet temizliği önemlidir. Özellikle tuvaletlerin temizliği dikkatle yapılmalıdır. Yazlıklarda banyolar çok sık kullanılır. Banyolar hijyenik olmalıdır. 
  • Son olarak alt kattaki balkonların temizliği yapılır. Varsa garaj, bodrum katı, havuz gibi yerlerin temizliği de yapılarak işlem sonlandırılır.